top of page

MacroRec Advanced Programming Feature

In addition to the developing cinema industry, as the content creators increased with great acceleration in many sectors, expectations from cinema equipment also changed. Camera users optionally either complete detailed and precision shot without time restriction or prefer short-term shots with practical settings. On the other hand, they either preferably or necessarily could work on their own instead of the team.

The advanced programming feature of MacroRec products is designed to meet nowadays needs of camera users. Products are being designed to perfectly fit professionals and new user’s needs.

You can manage the shooting movements in two ways, manual and numerical. A detailed control system will welcome you in both ways. You can create the movement via one or more targets that you can record in the system, and make detailed adjustments between targets.

You can save your motion settings. Moreover, you can also record the movements of your device in manual use. You can then share your records with your team or save them as a template for your future work. You can even inspire other users by sharing your camera motion parameters on MacroRec Community.

MacroRec Community shares the motion settings with you. You have set up for the stars time-lapse, but you are not sure about the settings. Just enter the MacroRec Community and choose the proper template from the saved settings and the shooting will start automatically while you watch the stars.

Or you may need to handle shooting with multiple bundles alone. With the Switch Bundle feature, you can manage multiple bundles on a single application and feel the power of experiencing uninterrupted control.


MacroRec Gelişmiş Programlama Özelliği

Gelişen sinema sektörünün yanı sıra, içerik üreticilerinin birçok sektörde büyük bir ivmeyle artmasıyla beraber çekim ekipmanlarından beklentiler de farklılaştı. Kamera kullanıcıları, yerine göre, ayrıntılı ve hassas çekimleri zamanı filtrelemeden tamamlarken, pratik ayarlarla, kısa süreli çekimleri de tercih edebiliyor ya da ekiple çalışmak yerine çekimi tek başına tamamlamak isteyebiliyor.

MacroRec ürünlerinin gelişmiş programlama özellikleri, kamera kullanıcılarının günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tasarlandı. Hem profesyonellerin hem de yeni kullanıcıların kullanımına uygun olacak şekilde desteklendi.

Çekim hareketlerini manuel ve numerik olmak üzere iki şekilde yönetebilirsiniz. Her iki seçimde de ayrıntılı bir kontrol sistemi sizi karşılıyor olacaktır. Hareketi, sisteme kayıt edebileceğiniz bir ve ya daha fazla hedef üzerinden oluşturabilir, hedefler arası detaylı ayarlamaları yapabilirsiniz.

Hareket ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. Üstelik manuel kullanımlarda da cihazınızın hareketlerini kayıt altına alabilirsiniz. Daha sonra kayıtlarınızı ister ekibinizle paylaşabilir, isterseniz de sonraki çalışmalarınıza örnek olarak saklayabilirsiniz. Ya da kaydınızı MacroRec Community’den paylaşarak diğer kullanıcılara ilham verebilirsiniz.

MacroRec Community hareket ayarlarını sizinle paylaşır. Örneğin “yıldız time lapse” çekimi için planlama yaptınız ancak ayarlar konusunda emin değilseniz. Community’e girerek kayıtlı ayarlardan seçiminizi yapıyorsunuz ve siz yıldızları izlerken çekim otomatik devam ediyor.

Ya da birden fazla bundle ile çekimlerin üstesinden tek başınıza gelmeniz gerekiyor. Switch Bundle özelliği sayesinde bir tek uygulama üzerinden birden fazla bundle yönetebilir, kesintisiz kontrol deneyimini yaşamanın gücünü hissedebilirsiniz.

27 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page